Kształtowanie relacji międzyludzkich

Kącik rozwiązywania konfliktów i sporów

Kącik do rozwiązywania sporów jest miejscem pomagającym w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych i kształtowaniu prawidłowych relacji rówieśniczych. Przy wsparciu nauczyciela z wykorzystaniem zaproponowanych pomocy, dzieci przypominają sobie o ustalonych wcześniej normach grupowych i starają się wyrazić swoje potrzeby i zdanie na dany temat.

Kącik do rozwiązywania sytuacji spornych w gabinetach SI
Eliksir klasowych uczuć

Pomoc wspierająca uczniów w wyrażaniu emocji

Duży fotelik

Miękkie fotele zapewnią poczucie komfortu i odprężenie

Poduchy emocje

Poduszki z grafikami różnych stanów emocjonalnych

Podstawową zasadą obowiązującą w Kąciku do rozwiązywania konfliktów jest umowa, że Uczestnicy odzywają się do siebie w sposób spokojny, bez przezywania, krytykowania, z poszanowaniem drugiej osoby. Pobyt w kąciku ma uświadamiać dzieciom, że każdy ma prawo do przeżywania różnorodnych emocji, ale należy je wyrażać w sposób akceptowany przez otoczenie. Jego zadaniem jest ułatwianie nawiązywania prawidłowych relacji z rówieśnikami, zachęcanie do rozmowy o emocjach, stwarzanie okazji do współpracy z innymi oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniami.

W kąciku do rozwiązywania kłótni powinny znaleźć się pomoce ułatwiające wyrażanie emocji i radzenie sobie z konfliktami, takie jak: „Zegar emocji”, „Eliksir klasowych uczuć”, „Kodeks dobrego zachowania”, „Gra – Proszę dziękuje, przepraszam”, „Piłki z buźkami”, „Kolorowe poduchy Emocje”.

Miejsce łagodzenia konfliktów i sporów

Kształtowanie relacji i postaw społecznych

Poprawa relacji
międzyludzkich

Nauka współdziałania
i empatii