Ukojenie dla ciała i zmysłów

Strefa relaksu i odprężenia

Najczęstszymi przyczynami nadmiernego napięcia, zmęczenia czy stresu u dzieci są: gwałtowne zmiany w życiu dziecka, z którymi nie potrafi ono sobie poradzić; konieczność utrzymywania uwagi przez dłuższy czas, w sytuacji, gdy narasta potrzeba ruchu; trudności w relacjach z rówieśnikami oraz często nierealistyczne wymagania rodziców. Wszystko to może stanowić zbyt duże obciążenie dla dziecka.

Przeżywane emocje, lęk, strach, złość, gniew w konsekwencji wywierają niekorzystny wpływ na stan napięcia emocjonalnego dziecka. W takich sytuacjach możemy wspomagać dzieci i pokazać im jak odnaleźć równowagę między nadmierną aktywnością a wyciszeniem. Dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym dzieci uczą się radzić sobie ze stresem i trudami dnia codziennego.

Sala do relaksu w terapii integracji sensorycznej z hamakami i fototapeta z wizerunkiem morza
Fotel wiszący

Możliwość obrotu wokół własnej osi

Hamak Joki

Miękki hamak z wygodną poduszką w środku

Gruszka do siedzenia

Gruszka dopasowuje się kształtem do osoby siedzącej

Ćwiczenia relaksacyjne to specjalne ćwiczenia (fizyczne lub wyobrażeniowe), które umożliwiają odprężenie organizmu, wpływają na lepsze radzenie sobie ze złością, strachem, bólem, poczuciem straty. Relaksacja uspakaja oddech, obniża ciśnienie, zmniejsza napięcie mięśniowe. Zajęcia relaksacyjne można prowadzić indywidualnie oraz z grupą dzieci.

Tworząc pomieszczenie relaksacyjne należy zadbać o to, aby było w miarę przytulne i ciche. Jeśli pracujemy z grupą dzieci, każde z nich powinno mieć możliwość swobodnego ułożenia ciała na materacu, macie, dużej poduszce czy w hamaku. Ważne jest również oświetlenie, nie może być ono zbyt intensywne. Można wykorzystać pomieszczenie, w którym na ścianie znajduje się już fototape ta z motywem lasu, plaży lub łąki, pozwoli to dzieciom łatwiej wejść w wizualizację. Jeśli nie mamy takiej możliwości i korzystamy z sali, która tylko na chwilę została „zaadoptowana”, wykorzystajmy projektor, rzutnik z odpowiednim motywem ułatwiającym dzieciom wyciszenie.

Relaksację można połączyć z krótką wizualizacją. Prowadzący zajęcia proponuje wtedy dzieciom wyobrażenie sobie różnych miejsc lub sytuacji, w których świetnie sobie radzą, dobrze się czują, są spokojne, zadowolone i radosne. Dzieci mogą leżeć i wczuwać się w mówiony przez opiekuna tekst albo poruszać się zgodnie z nim, np. naśladować ruchy ciała podczas biegu w coraz bardziej zwolnionym tempie.

Poza wizualizacją do relaksacji możemy również wykorzystać odpowiednio dobraną muzykę. Wycisza ona nadmierne emocje, powoduje odprężenie psychiczne i fizyczne, obniża lęk i agresję pozwalając przywrócić dziecku wewnętrzną równowagę. Dzieci leżąc mogą słuchać uprzednio specjalnie przygotowanej muzyki w celu wyciszenia i odprężenia.

Relaksacja przyczynia się do lepszego zrozumienia własnych stanów emocjonalnych, a w efekcie lepszego radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych. Techniki relaksacyjne wykorzystujące muzykę i wizualizację wpływają na rozwój dziecka, ponieważ muzyka działa uspokajająco i odprężająco, a wizualizacja pobudza wyobraźnię dziecka.

Zachęcamy do zapoznania się z ulotką „Kąciki wyciszeń”, która zawiera asortyment niezbędny do stworzenia kącika ciszy, sprzyjającemu relaksowi i wyciszeniu.

Pobierz ulotkę

Zwiększenie pozytywnego nastawienia

Lepsze wyniki terapii dzięki odprężeniu

Wzrost chęci do pracy
i ćwiczeń

Miejsce relaksu
i wypoczynku

Przestrzenie terapeutyczne w ramach wsparcia integracji sensorycznej dzieci to bardzo ważny aspekt. Integracja sensoryczna to dziś temat, na który zwraca się szczególną uwagę. Zorganizowane, tematyczne pokoje pomagają pracować z dziećmi w ramach wspomagania integracji sensorycznej. Jedną z takich przestrzeni może być pokój relaksu. Jest to idealne miejsce dla dzieci, które potrzebują wsparcia w wyciszeniu się, zrozumieniu i zapanowaniu nad swoimi emocjami.  Zmęczone i przebodźcowane dziecko często nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami, ma również dużą potrzebę bycia w samotności. Dlatego warto przygotować przestrzeń, która wspomoże wyciszyć emocje oraz da możliwość odprężenia się. Przestrzeń terapeutyczna dla dzieci jaką jest sala do relaksu, powinna być wyposażona w taki sposób, aby wspomagać odnalezienie równowagi pomiędzy różnymi aktywnościami, a wyciszeniem się.
W ramach wyposażenia przestrzeni do relaksu warto postawić na wszelkiego rodzaju hamaki czy fotele wiszące, które poza wygodą, dzięki możliwości bujania zapewnią też stymulację zmysłów. Dzieci, które będą potrzebowały chwili wyciszenia się, z ogromną chęcią skorzystają z możliwości odprężenia w huśtawce czy hamaku.
Duże fotele przypominające maskotki czy też gruszki z wypełnieniem to wspaniała opcja, aby każde dziecko poczuło się otulone, bezpieczne i zaznało chwili relaksu. Tego typu siedziska dopasowują się do ciała dziecka, dzięki czemu dzieci czują się w pełni zrelaksowane.
W kąciku do relaksu warto także zadbać o miłe podłoże, mięciutkie dywany czy duże materace położone na podłodze, sprawią, że sala do relaksu stanie się miejscem bardzo przytulnym.
Dbając o jeszcze większy poziom zrelaksowania dzieci można dodatkowo, pokusić się o wyposażenie całej sali w miękkie poduszki, o różnych kształtach i fakturach, z pewnością sprawią one, iż poziom odprężenia dzieci, przebywających w kąciku do relaksu będzie znacznie wzrastał, a różnorodność faktur dodatkowo zapewni doznania sensoryczne.
Specjalnie przygotowane sale do relaksu mogą być tematyczne, np. sala morze, tutaj warto pokryć ściany idealnie dopasowaną fototapetą czy naklejkami, które będą kojarzyły się z przygotowaną wcześniej, morską przestrzenią. Muzyka relaksacyjna może odgrywać kluczową rolę w tworzeniu wyciszającej, odprężającej atmosfery. Dodatkowo, istnieje szeroki wybór specjalnie skomponowanej muzyki relaksacyjnej, która idealnie współgra z wybraną tematyką np.: morską. Może to być muzyka, która przywołuje obrazy szerokiego, spokojnego oceanu, albo też eteryczne kompozycje inspirowane dźwiękami podwodnego świata.
Dobrze przygotowana przestrzeń, wraz z muzyką relaksacyjną tworzą więc spójną atmosferę wprowadzając w stan pełnego odprężenia i relaksu.
Nowoczesnym rozwiązaniem w pomieszczeniu relaksacyjnym mogą być specjalne kryjówki z materacami, piankowe domki w jednolitych kolorach, czy tematyczne, specjalnie stworzone meble kąciki. To dodatkowa możliwość, którą można wykorzystać tworząc całą salę relaksu. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w sytuacji, w której nie ma możliwości wykorzystania całej przestrzeni, tworząc jedynie kącik do relaksu dla dzieci w przedszkolu.
Mając świadomość jak ważnym i dobrym połączeniem w pracy z dziećmi, w ich uspokojeniu i zrelaksowaniu jest włączenie wszystkich zmysłów, warto wyposażyć kącik do relaksu w nawilżacz parowy wykorzystując go wraz z różnego rodzajami olejkami zapachowymi. Mając na uwadze różne, upodobania zapachowe czy nadwrażliwość węchową, olejki eteryczne należy stosować dobierające je indywidulanie do każdej osoby.