Kąciki sensoryczne – stymulacja zmysłów

Rozwój dziecka w wieku żłobkowym i przedszkolnym występuje na wielu płaszczyznach. W tym okresie kształtuje się zarówno jego charakter, jak i umiejętności. Wszelkie braki, które mają wtedy miejsce, mają ogromny wpływ na późniejsze funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie oraz jego radzenie sobie w życiu codziennym. Z myślą o stymulacji bodźców, które pobudzają intensyfikację zmysłów u dziecka powstały kąciki sensoryczne, składające się z elementów, które wpływają na rozwój psychiki i motoryki u dzieci.

Koncentracja na stymulacji zmysłów stanowi główny cel kącików sensorycznych. Ich elementy mają za zadanie wpływać na kilka sprawności jednocześnie, działając kompleksowo na doświadczanie przez najmłodszych. Dzięki wielu bodźcom silnie rozwijają one umiejętności zmysłowe.

Wpływają pozytywnie na:

Wzrok

Haptykę i motorykę małą

Umiejętności ruchowe

Zapamiętywanie kształtów i ich nazw

Kategoryzowanie produktów i utrwalanie archetypów

Pobudzanie kreatywności

Kąciki sensoryczno-manipulacyjne

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, powstało wiele wariantów kącików sensorycznych. Znaleźć możemy zarówno mniejsze przestrzenie, jak i duże elementy manipulacyjne, zawierające wiele przyrządów wspierających rozwój motoryki małej.

W kącikach występują elementy o różnych fakturach, kontrastowych barwach i o ciekawych kształtach. Ruchome panele dotykowe usprawniają ruch ręki dziecka, ćwiczą odpowiedni chwyt i ułożenie palców na przyrządzie. Różne tekstury umożliwiają doświadczanie nowych elementów oraz umożliwiają ich porównanie z innymi, już znanymi przez dziecko formami. Wyraźne barwy stymulują zmysł wzorku, pomagają wpływać na odpowiednie widzenie barw i rozróżnianie kształtów.

Niektóre kąciki sensoryczne posiadają dodatkowo elementy dźwiękowe, które wspomagają rozwój słuchu. Uczą klasyfikowania odgłosów na głośne, ciche, oraz wysokie i niskie tony. Ruchome elementy wpływają na doświadczanie różnych wrażeń optycznych oraz poprzez wprawianie ich w ruch kształtują koordynacje ręka-oko.

Oprócz niewielkich elementów tematycznych, wiele przedszkoli i grup żłobkowych decyduje się na większe formy, które stanowią ciekawy element aranżacji Sali. Posiadają one dodatkowe pomoce sensoryczne, a ich wielkość umożliwia również rozwój dużej motoryki u dziecka.

Po więcej inspiracji zapraszamy na stronę

Leave a Reply