Sale i gabinety do terapii Integracji Sensorycznej

Kluczową rolę w terapii SI stanowią odpowiednio wyposażone sale, w których prowadzone są zajęcia. Dbałość o miejsce, w którym odbywa się terapia jest warunkiem koniecznym. Tworząc przestrzeń terapeutyczną, powinno się kierować zasadą „ma to być miejsce, do którego dzieci przychodzą chętnie i bawią się doskonale”. Dzieci powinny przebywać w odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni, która umożliwi im odbieranie nowych bodźców oraz mieć do dyspozycji pomoce wpierające ich potrzeby. Należy dokładać wszelkich starań, aby spotkania odbywały się w poczuciu zaufania i bezpieczeństwa, umożliwiając dzieciom czerpanie radości z płynących doznań zmysłowych.

W zależności od tego, jakie cele chce osiągnąć terapeuta, terapia Integracji sensorycznej może odbywać się w:
  • w salach integracji sensorycznej
  • gabinetach terapeutycznych
  • w obu przestrzeniach naprzemiennie
Sala relaksacyjna da dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Sala relaksacyjna, specjalne potrzeby edukacyjne
Sale do Integracji sensorycznej

Zapewniają kontrolowaną ilość bodźców sensorycznych, kolorów i świateł. Wszystko po to, aby poddające się swobodnej zabawie dzieci były nieustannie stymulowane. Sala Si musi uwzględniać specyficzne potrzeby i możliwości dzieci, dlatego powinna być zaopatrzona m.in. w materace, hamaki, bujaki, huśtawki, platformy podwieszane, klocki piankowe, ścianki sensoryczne, kąciki manipulacyjne, różnego rodzaju piłki do ćwiczeń, klocki do utrzymywania równowagi, drabinki, kocyki obciążające oraz inne sprzęty do rehabilitacji.

Gabinety terapeutyczne

Przyjmują bardziej kameralną formę oraz zapewniają mniejszą ilością bodźców niż sale integracji sensorycznej. Są to miejsca umożliwiające swobodną rozmowę terapeuty z dziećmi oraz dokładną analizę podejmowanych przez nie czynności. Warto zadbać o wygodne krzesełka i stoliki, przy których terapeuta będzie mógł przeprowadzać testy i prowadzić rozmowy oraz wygodne pufy i siedziska stwarzające atmosferę bezpieczeństwa. W tak zaaranżowanej przestrzeni dzieci będą mogły w pełni otworzyć się przed terapeutą.

Sala SI

Ruch i dotyk

Sala

Doświadczania świata

Przestrzeń

Relaksu

Gabinet

terapeuty

Leave a Reply