Fenomen kołdry obciążeniowej.

Kołdra obciążeniowa – czym jest?

Kołdra obciążeniowa, zwana również kołdrą sensoryczną wizualnie niczym nie różni się od każdej innej kołdry. Ów różnicę można dostrzec, czy raczej poczuć biorąc produkt do ręki. Inaczej niż pospolita kołdra, ta sensoryczna wypełniona jest szklanym granulatem lub naturalnym, kilkakrotnie płukanym oraz  wypalanym żwirkiem o owalnym kształcie. Wypełnienie nie jest wyczuwalne w dotyku, a pokrywająca je tkanina jest miła, jak i miękka,  zazwyczaj wykonana z gładkiej bawełny, jedwabiu, czy też tkaniny z domieszką lnu. Odpowiednio dobrane obciążenie kołdry równomiernie się rozkłada oraz tworzy delikatny nacisk na ciało – nacisk, o cudownym działaniu.

Kołdra obciążeniowa – właściwości i działanie.

Wywierając delikatny nacisk, kołdra sensoryczna oddziałuje na układ proprioceptywny*, zwiększając jednocześnie kontrolę nad własnym ciałem, reakcjami, jak również myślami. Kołdra obciążeniowa stymuluje receptory organizmu odpowiadające za świadomość położenia ciała w przestrzeni, jak i części ciała względem siebie. Ciężar, jaki daje nam kołdra, owocuje lepszą koordynacją i sprawniejszym reagowaniem na bodźce. Odgrywa również rolę na wydzielanie  neuroprzekaźników serotoniny oraz dopaminy, które to odpowiadają za dobre samopoczucie i pracę umysłu. Oddziałując na aktywność układu nerwowego, kołdra sensoryczna zapewnia poczucie wewnętrznego spokoju i uczucie bezpieczeństwa, ułatwia zasypianie, zapewniając również spokojny, głęboki sen – tak ważny u stale rosnących dzieci.

Kołdry obciążeniowe są świetnym dopełnieniem rehabilitacji i fizjoterapii, zalecane szczególnie w leczeniu ADHD, ADD, Zespołu Downa, Aspergera, Autyzmu, w terapii dziecięcych zaburzeń koordynacji, czy zbyt dużej wrażliwości na bodźce zewnętrzne.

Kołdra obciążeniowa – zastosowanie i ćwiczenia w integracji sensorycznej.

Kołdra sensoryczna oddziałuje na układ czucia głębokiego, którego receptory znajdują się w mięśniach, stawach, ścięgnach, uszach i oczach, by przekazywać dalej informacje do mózgu. Układ czucia głębokiego odpowiada na naszą świadomość własnego ciała – czy to siedzimy, leżymy, czy też stoimy. Jest również odpowiedzialny za wykonywanie precyzyjnych ruchów, nawet bez ingerencji wzroku, dzięki czemu prawidłowo odnajdujemy się oraz funkcjonujemy w społeczeństwie.
Świadomość sensoryczna rozwija się u dzieci do 7 roku życia, gdy proces plastyczności mózgu jest największy. Niestety wiele małych ludzi posiada zaburzenia integracji sensorycznej, co w późniejszych latach życia skutkuje trudnościami w funkcjonowaniu między ludźmi, a dalej brakiem samoakceptacji i samozadowolenia.
Kołdra obciążeniowa stymuluje czucie głębokie, w terapii wykorzystywana jest w wielu ćwiczeniach.
Jednym z nich jest tzw. zabawa w naleśnik, w której to dziecko owija się w kołderkę, by dalej terapeuta dodał docisku poprzez położenie nań piłki tak, aby dziecko ów docisk akceptowało, stosuje się go w okolicach stawów barkowych, biodrowych i kolanowych.
Kołdra sensoryczna może być również pomocą do skupienia np. podczas odrabiania lekcji – złożoną kołdrę należy ulokować na kolanach, dziecko może wówczas oprzeć na niej książkę, czy zeszyt.
Kołdra obciążeniowa działa również uśmierzająco na przewlekły ból – jej ciężar rozkłada ból atakujący miejscowo na większą powierzchnię ciała, dzięki czemu nieprzyjemne uczucie jest znacznie mniej nasilone i łatwiejsze do zniesienia.
Produkt jest niezwykle pomocny przy zaburzeniach depresyjnych, manii oraz nerwicy lękowej, czy zespołu lęku uogólnionego. Kołdra pomaga uspokoić rozdygotane ciało, rozluźnić spięte mięśnie, wyciszyć negatywne myśli, niepokój wewnętrzny oraz obniżyć poziom odczuwalnego lęku.

Dobór odpowiedniej kołdry obciążeniowej dla dziecka.

Kołdrę sensoryczną dla dziecka powinno się wybierać przy pomocy specjalisty.
Źle dobrany produkt nie będzie sprawował swojej roli, jak i będzie wywoływał dyskomfort u małego użytkownika. By kołdra sensoryczna była skuteczna należy odpowiednio dobrać ją do masy ciała i wzrostu dziecka – jej ciężar powinien stanowić około 10-15 % masy ciała oraz powinna być o około 20 cm dłuższa od wzrostu dziecka. Zbyt lekka kołdra nie będzie przynosić zakładanego efektu, a zbyt ciężka może pobudzać receptory zbyt intensywnie.
Kołdra sensoryczna wspomaga prawidłowe funkcjonowanie dziecka, jest niezwykle skuteczna w rozwoju integracji sensorycznej, wspomaga terapię, niweluje lęk, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokoju wewnętrznego.

Kołdrę obciążeniową dla dziecka mogą Państwo nabyć w naszym sklepie internetowym.

Kołdra obciążeniowa dla dziecka, pomoc w terapii.

Kompleksowy zestaw produktów do integracji sensorycznej znajdą Państwo w ofercie sklepu internetowego Moje Bambino.

Są to przedmioty takiej jak:

Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo informacje o przestrzeni terapeutycznej, jak i kącikach tematycznych takich jak: kącik do relaksu, kącik emocji, kącik na smutki i tęsknotki, kącik do usprawniania funkcji słuchowych, czy też kącik do rozwiązywania konfliktów.

Kompleksowe wyposażenie sal odczuwania świata, np. salę światła, a w niej: żyrandol światłowodowy, podświetlane panele podłogowe, cekinowe lustra, stoły podświetlane, dywan świetlny, czy podświetlany basen z piłeczkami.

Zobacz więcej
Biała sala z elementami świetlnymi, służąca do integracji sensorycznej.

*układ proprioceptywny – inaczej układ czucia głębokiego, odpowiada za czucie własnego ciała i jego ułożenia w przestrzeni.

Leave a Reply